Maj 2020 - działania online.
Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem, z powodu obostrzeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się Covid-19, nadal prowadzi swoje działania online. Nie jest łatwo odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości i zamienić kontakt z żywym człowiekiem na ekran komputera czy tez komórki, jednak odbiór i reakcja czytelników na działania biblioteki dodawała siły i motywacji do dalszych działań.
Pomimo trudnej sytuacji w maju biblioteka przeprowadziła działania online:
1. „Biblioteczny szkatułkownik” czyli zabawy online skierowane do dzieci i dorosłych, były opracowywane w aplikacjach internetowych, w ramach których przygotowano:
- grę „Zbij balon” o tematyce polskich baśni i legend, która została przygotowana w wordwall.net i udostępniona na profilu społecznościowym biblioteki,
- zabawę w odkrywanie baśni H.Ch. Andersena i J.W. Grimmów w narzędziu learninggapps.org, dzięki któremu użytkownicy odgadywali, który tytuł należy do danego autora,
- układanie puzzli w aplikacji jigsawplanet.com, gdzie grafiką do układania było zdjęcie wykonane w bibliotece,
- zabawę przygotowaną w aplikacji tickets, która polegała na odszukaniu zaszyfrowanych danych o polskich pisarzach i poetach.
2. Akcja „Poezja w tytułach zaklęta”, która polegała na tym, aby zmotywować czytelników do układania 16 wersowych wierszy składających się z tytułów książek i zaprezentowanie ich w komentarzu na profilu społecznościowym biblioteki.
3. Wirtualna wystawka publikacji o Św. Janie Pawle II, która była przygotowana w 100 rocznicę urodzin Papieża.
4. Wirtualny kwiatek dla mamy z okazji Dnia Matki.
5. Spotkanie z Kamishibai – teatrzykowy live na profilu społecznościowym biblioteki, który był kontynuowany po Tygodniu Bibliotek (działania Tygodnia Bibliotek, który trwał od 8-15 maja 2020 r. opisano w artykule Tydzień Bibliotek 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem.
Biblioteka nawiązała współpracę z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego na przedsięwzięcie realizowane przez stypendystkę MKiDN Katarzynę Wasilkowską (autorkę książek dla dzieci), która nagrywa w odcinkach swoją niepublikowaną powieść kryminalno-przygodową dla dzieci 9+ pt. Pierścień kurantów. Partnerzy projektu mogą na swoich profilach dowolnie aktywizować Czytelników bazując na tekście, prowokować dyskusję, organizować konkursy, czy namawiać do tworzenia alternatywnych rozwiązań fabularnych.
Dodatkowo w maju pracownicy biblioteki uczestniczyli w szkoleniach online organizowanych przez takie instytucje jak Podlaski Instytut Kultury, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundacja Kultura bez Barier.