Rodzinny Rajd Rowerowy.
3 sierpnia 2024 r. odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy realizowany w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
W wakacyjne sobotnie przedpołudnie wyruszyliśmy zwartą grupą spod placu przed biblioteką, aby dotrzeć do punktu docelowego rajdu, czyli Pietkowa.
Jednak zanim rowerzyści znaleźli się na trasie, było trochę formalności, przypomnienia przepisów, sprawdzenia rowerów oraz wspólnego zdjęcia z rodzicami, którzy przyprowadzili swoje pociechy.
Trasa została zaplanowana przez miejscowości gminne Chomizna - Marynki - Wilkowo Nowe - Wilkowo Stare – Gabrysin - Pietkowo, drogami gminnymi, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników, ale także aby przemieszczać się wśród walorów przyrodniczych gminy Poświętne.
Podczas rajdu okazało się, że dla niektórych uczestników była to także trasa nieodkryta. Mimo zamieszkiwania na terenie gminy, niektórymi drogami jechali po praz pierwszy.
Ciekawym doświadczeniem był także przejazd drogą brukową /tzw. „kocie łby”/ będącą pozostałością po rodzinie hrabiów w miejscowości Pietkowo.
Miejscem docelowym rajdu była siedziba Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Zmęczeni, ale szczęśliwi w oczekiwaniu na kiełbaski z ogniska udaliśmy się na zwiedzanie Izby Tradycji, w której można było doświadczyć spotkania z żywą lekcją historii, dotknąć eksponatów oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, na które odpowiadała Pani Marta Jaworska – opiekun izby.
Po nabraniu sił przyszedł czas także na zabawy i animacje. Pierwszym punktem było przyłączenie się do wakacyjnej facebookowej ogólnoświatowej akcji #kamyczki. Uczestnicy rajdu ozdabiali kamyki według własnego pomysłu, oznaczyli gotowe prace kodem pocztowym gminy Poświętne oraz hasztagiem, dzięki czemu kamyk odnaleziony przez inną osobę może zostać umieszczony na specjalnej grupie facebookowej lub może stać się fajną pamiątką z wakacji. Następnie był czas na zabawy z chustą animacyjną oraz na bańki mydlane.
Ostatnim zadaniem było stworzenie przyrodniczego obrazka ulubionej książki. Uczestnicy szukali różnych ciekawych rzeczy jakie może dać natura, jak liście, trawa, kwiaty, kora czy kamienie. Przy użyciu znalezionych elementów twórcy puścili wodze fantazji i stworzyli na papierowym talerzyku abstrakcyjną wizję książki.
Po ciekawie oraz intensywnie spędzonym czasie w Pietkowie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Poświętnego.
Rajd jest organizowany w ramach zadania Obczaj BOOKsy, czyli książka z każdej strony "obgadana", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.