Warsztaty literackie w ramach konkursu „Książki niosące nadzieję - edycja wiosenna”.
27 września 2024 r. biblioteka zorganizowała warsztaty literackie z książką „Piia Pierniczek się wprowadza”, które zostały przeprowadzane w ramach konkursu „Książki niosące nadzieję - edycja wiosenna”.
Wspólnie z Domem Kultury w Poświętnem w godzinach popołudniowych zebrała się grupka dzieci, aby uczestniczyć w warsztatach.
Na początku dzieci dowiedziały się, że bohaterką spotkania będzie Piia, dziewczynka pochodząca z Estonii, u której zachodzi bardzo ważna zmiana w życiu. Odszukanie na mapie Estonii nie sprawiło dzieciom trudności i dzięki temu mieli zarys informacji skąd pochodzi Piia.
Po pracy z mapą, nadszedł czas na zapoznanie się z historią bohaterki. Dzieci w skupieniu wysłuchały pierwszych czterech rozdziałów książki. Po czym nastąpiła dyskusja o przeprowadzaniu się z jednego domu do drugiego, o posiadaniu sąsiadów, o poznawaniu nowych osób, o oswajaniu nowego otoczenia, o różnicach wynikających z mieszkania w bloku i domu oraz o tym jakie możliwości daje dzieciom oraz dorosłym ogród przy domu.
Po dyskusji dzieci przystąpiły do pracy twórczej, podczas której ozdabiały piernikowego ludzika. Na dużym papierze narysowany piernikowy ludzik był niekompletny, uczestnicy spotkania rzucając kostkami rysowały to co kryło się pod określoną liczbą oczek, jak np. 2 – oczy, 3 – nos, 6 – guziki, 12 – dowolny dodatek. Dzieci rzucały i rysowały, czego w efekcie końcowym objawił się piernikowy ludzik z kilkoma brwiami, z czterema uszami, mnóstwem guzików, palców ale niestety bez oczu.
Następnie odbyła się wielka burza mózgów i wymyślanie pomysłów na nudę. Na arkuszu papieru został napisany wielki napis NUDA i dzieci rzucały hasła, które pozwalają się nie nudzić. Jazda na rowerze, granie w planszówki, skakanie na skakance, czytanie, rysowanie, spacerowanie, basen, rolki to tylko niektóre pomysły, które urozmaicają spędzanie wolnego czasu. Z tej szalonej burzy mózgów można wywnioskować, że dzieci są bardzo kreatywne i żadna nuda im na pewno nie grozi.
Ostatnim punktem spotkania było tworzenie osiedla. Dzieci na kartkach z bloku starały się odzwierciedlić swoje własne domy. Na zakończenie zajęć zostało wykonane wspólne zdjęcie z piernikowym ludzikiem.